Obiekty użyteczności publicznej
Na koniec zajmijmy się architekturą tych budynków, które możemy zaliczyć do szerokiej wszakże kategorii obiektów użyteczności publicznej. Tak się składa, że w Polsce w ostatnich latach najwięcej emocji budzą inwestycje komunikacyjne oraz sportowe – głównie w kontekście pamiętnego turnieju EURO 2012.
Z tej okazji powstało w naszym kraju kilka nowych dworców lub też stare obiekty przeszły daleko idącą modernizację. Weźmy za przykład Wrocław, gdzie w oparciu o zabytkową bryłę dworca stworzono jeden z najbardziej imponujących tego rodzaju obiektów w Europie.
Dworzec wrocławski doskonale łączy nowoczesność z historią, jest przy tym bardzo funkcjonalnym węzłem komunikacyjnym. Szybko stał się jedną z wizytówek miasta i z całą pewnością robi na turystach naprawdę dobre wrażenie.
W Warszawie też postawiono na unowocześnienie socrealistycznego dworca Warszawa Centralna – z niezłym skutkiem. Poznań natomiast stworzył zupełnie nowy obiekt, osadzony głęboko w nowoczesnej stylistyce, acz nie do końca funkcjonalny.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły
Społeczna rola ochrony zabytków
To, że zabytkowe dzieła architektury podlegają ochronie prawnej jest normą cywilizacyjną w naszym kręgu kulturowym. Obecność takich regulacji w prawie jest wynikową tego, że Europa ma szczególny wkład w rozwój architektury i praktycznie w każdym kraju są fantastyczne przykłady tego, jak można było
Symbol Amnesty International
W maju 1961 roku ukazał się apel Petera Benensona opublikowany w londyńskim „The Observer” o uwolnienie sześciu ofiar dyktatur politycznych nazwanych po raz pierwszy „więźniami sumienia”. W lipcu sygnatariusze apelu spotkali się w Brukseli i postanowili powołać międzynarodowy ruch w obronie osobis