Jak planuje się miasto?
Proces powstania miast, to zjawisko bardzo długie. Zaledwie niewielki procent metropolii zostało stworzonych od podstaw, w bardzo krótkim okresie czasu.
Bazując jednak na doświadczeniach przodków, współcześni urbaniści są w stanie przygotować miasto, które będzie funkcjonalne do granic możliwości. Na podstawie wielu analiz stwierdzono, że najlepszym rozwiązaniem są takie układy, w których centralne miejsce zajmują budynki użyteczności publicznej, do których biegną równolegle doprowadzone arterie.
Średniowieczna siatka ulic, wzbogacona o szerokie ulice, zapewnia doskonałą komunikację. Należy jednak pamiętać również o niemniej istotnej sieci wodnokanalizacyjnej, bez której życie w mieście jest praktycznie niemożliwe.
Osadzone na obrzeżach fabryki i zakłady przemysłowe pomagają „odświeżyć” powietrze. Z kolei misternie zaprojektowane ogrody podnoszą jakość życia mieszkańców.
Niezależnie od tego, czy miasto powstało w sposób naturalny, przeobrażając się w gigantyczną metropolię czy też zostało stworzone w przeciągu kilki lat, nie da się wznieść miejsca, które będzie nieprzyjazne dla ludzi. Bowiem, to oni decydują o tym, jak długo będzie istnieć.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły
Społeczna rola ochrony zabytków
To, że zabytkowe dzieła architektury podlegają ochronie prawnej jest normą cywilizacyjną w naszym kręgu kulturowym. Obecność takich regulacji w prawie jest wynikową tego, że Europa ma szczególny wkład w rozwój architektury i praktycznie w każdym kraju są fantastyczne przykłady tego, jak można było
Symbol Amnesty International
W maju 1961 roku ukazał się apel Petera Benensona opublikowany w londyńskim „The Observer” o uwolnienie sześciu ofiar dyktatur politycznych nazwanych po raz pierwszy „więźniami sumienia”. W lipcu sygnatariusze apelu spotkali się w Brukseli i postanowili powołać międzynarodowy ruch w obronie osobis