High-tech
Styl architektoniczny, który w znacznym stopniu nawiązuje do postmodernizmu – w szerokim tego słowa znaczeniu – jest określany mianem high-tech. Kluczowe znaczenie, w przeciwieństwie do trendów panujących w modernizmie, ma tu nie tyle sama funkcjonalność obiektu, co po prostu on sam. Konstrukcja budynku wykonanego według tego stylu architektonicznego, sama w sobie może być rozpatrywana w kategoriach ornamentyki.
Budynek jest więc celem samym w sobie. High-tech narodził się wraz z pojawieniem nowych, zaawansowanych technologii, a także urządzeń. Budynki tego typu mają więc wysoce techniczne wyposażenie, takie jak baterie słoneczne, rolety, klimatyzacja typu klimatyzator ewaporacyjny przenośny.
Jest to część nowoczesnego designu, swego rodzaju, charakterystycznego ornamentu. High-tech wyraźnie zauważa się zarówno w wizualności, jak i we funkcjonalności danego obiektu. Z bardziej znanych budowli wpisujących się w dorobek tego stylu, można wyróżnić wieżę Eiffla, Hearst Tower (Nowy Jork), czy biurowiec Lloyd’s, mieszczący się w Londynie.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły
Społeczna rola ochrony zabytków
To, że zabytkowe dzieła architektury podlegają ochronie prawnej jest normą cywilizacyjną w naszym kręgu kulturowym. Obecność takich regulacji w prawie jest wynikową tego, że Europa ma szczególny wkład w rozwój architektury i praktycznie w każdym kraju są fantastyczne przykłady tego, jak można było
Symbol Amnesty International
W maju 1961 roku ukazał się apel Petera Benensona opublikowany w londyńskim „The Observer” o uwolnienie sześciu ofiar dyktatur politycznych nazwanych po raz pierwszy „więźniami sumienia”. W lipcu sygnatariusze apelu spotkali się w Brukseli i postanowili powołać międzynarodowy ruch w obronie osobis