Firma państwowa a BHP
Przedsiębiorstwa działające pod egidą państwa rządzą się nieco innymi prawami aniżeli te funkcjonujące w sektorze prywatnym.
Są one kapitałowo powiązane ze Skarbem Państwa, co znacząco zmienia ich położenie względem przepisów.
Zazwyczaj osoby zatrudnione w takich zakładach robią znacznie więcej, by uczynić zadość wszystkim oczekiwaniom ustawodawcy – zarówno w zakresie prawa pracy, jak i BHP.
Z punktu widzenia zatrudnionych ma to niewątpliwie dobre strony.
Nie muszą się oni upominać o realizację przywilejów formalnych wynikających z ustawodawstwa, bo wszystko odbywa się niejako automatycznie.
Są rzecz jasna wady, ponieważ drobiazgowe przestrzeganie norm może prowadzić do spadku efektywności i na dłuższą metę pogorszenia wyników firmy, a to odbija się na kieszeni wszystkich zainteresowanych.
Znalezienie „złotego środka” i zdrowy balans pomiędzy wymogami prawa a wymogami racjonalnego biznesu jest trudnym zadaniem.
Warto jednak je podjąć i z powodzeniem realizować codzienną aktywność – dając przy tym miejsca pracy ludziom.
Kategorie artykułów
Polecane artykuły
Społeczna rola ochrony zabytków
To, że zabytkowe dzieła architektury podlegają ochronie prawnej jest normą cywilizacyjną w naszym kręgu kulturowym. Obecność takich regulacji w prawie jest wynikową tego, że Europa ma szczególny wkład w rozwój architektury i praktycznie w każdym kraju są fantastyczne przykłady tego, jak można było
Symbol Amnesty International
W maju 1961 roku ukazał się apel Petera Benensona opublikowany w londyńskim „The Observer” o uwolnienie sześciu ofiar dyktatur politycznych nazwanych po raz pierwszy „więźniami sumienia”. W lipcu sygnatariusze apelu spotkali się w Brukseli i postanowili powołać międzynarodowy ruch w obronie osobis